63LSQ150000MCPC90X141
63LSQ150000MCPC90X141
Part Number
63LSQ150000MCPC90X141
Manufacturer
Description
CAP ALUM 150000UF 20% 63V SCREW
Data sheet
63LSQ150000MCPC90X141.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance150000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
    Height - Seated (Max)5.669" (144.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency26 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency28.6 A @ 10 kHz