63LSQ120000MCPC77X141
63LSQ120000MCPC77X141
Part Number
63LSQ120000MCPC77X141
Manufacturer
Description
CAP ALUM 120000UF 20% 63V SCREW
Data sheet
63LSQ120000MCPC77X141.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance120000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.031" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)5.669" (144.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency21.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency23.76 A @ 10 kHz