63LSQ100000MEFC77X121 63LSQ100000MEFC77X121
63LSQ100000MEFC77X121
Part Number
63LSQ100000MEFC77X121
Manufacturer
Description
CAP ALUM 100000UF 20% 63V SCREW
Data sheet
63LSQ100000MEFC77X121.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance100000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.032" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)4.843" (123.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency18.9 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency20.79 A @ 10 kHz