580LSU2700MNB77X131 580LSU2700MNB77X131
580LSU2700MNB77X131
Part Number
580LSU2700MNB77X131
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 580V SCREW
Data sheet
580LSU2700MNB77X131.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2700 µF
    Part StatusLast Time Buy
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated580 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.032" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)5.276" (134.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency8.8 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency11.44 A @ 10 kHz