580LSU2600M77X145
580LSU2600M77X145
Part Number
580LSU2600M77X145
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2600UF 20% 580V SCREW
Data sheet
580LSU2600M77X145.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2600 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated580 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.031" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)5.827" (148.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C