580LSU2200MNB64X149 580LSU2200MNB64X149
580LSU2200MNB64X149
Part Number
580LSU2200MNB64X149
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 580V SCREW
Data sheet
580LSU2200MNB64X149.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusLast Time Buy
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.110" (28.20mm)
    Voltage - Rated580 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.520" Dia (64.00mm)
    Height - Seated (Max)5.984" (152.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency7.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency9.23 A @ 10 kHz