580LSU1800MNB64X139 580LSU1800MNB64X139
580LSU1800MNB64X139
Part Number
580LSU1800MNB64X139
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 580V SCREW
Data sheet
580LSU1800MNB64X139.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.110" (28.20mm)
    Voltage - Rated580 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.520" Dia (64.00mm)
    Height - Seated (Max)5.591" (142.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency6.3 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency8.19 A @ 10 kHz