580LSU1500MNB64X119 580LSU1500MNB64X119
580LSU1500MNB64X119
Part Number
580LSU1500MNB64X119
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 580V SCREW
Data sheet
580LSU1500MNB64X119.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
LSU
    Specifications
    SeriesLSU
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1500 µF
    Part StatusLast Time Buy
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.110" (28.20mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated580 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.520" Dia (64.00mm)
    Height - Seated (Max)4.803" (122.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency5.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency7.28 A @ 10 kHz