550C981T450CB2B
550C981T450CB2B
Part Number
550C981T450CB2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 980UF 450V SCREW
Data sheet
550C981T450CB2B.pdf
Series
550C
    Specifications
    Series550C
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance980 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.125" (28.58mm)
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)3.187" (80.95mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency7.9 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)89.7mOhm @ 120Hz