550C811T400BB2B
550C811T400BB2B
Part Number
550C811T400BB2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 810UF 400V SCREW
Data sheet
550C811T400BB2B.pdf
Series
550C
    Specifications
    Series550C
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance810 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.23mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)3.187" (80.95mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C