550C332M450DE2GS
550C332M450DE2GS
Part Number
550C332M450DE2GS
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW
Data sheet
550C332M450DE2GS.pdf
Series
550C
    Specifications
    Series550C
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.187" (131.75mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C