550C322T500FC0D
550C322T500FC0D
Part Number
550C322T500FC0D
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3200UF 500V SCREW
Data sheet
550C322T500FC0D.pdf
Series
550C
    Specifications
    Series550C
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance3200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension3.500" Dia (88.90mm)
    Height - Seated (Max)4.187" (106.35mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C