550C162M350BC1B
550C162M350BC1B
Part Number
550C162M350BC1B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1600UF 20% 350V SCREW
Data sheet
550C162M350BC1B.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1600 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.23mm)
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)4.187" (106.35mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C