550C142T450BF1B
550C142T450BF1B
Part Number
550C142T450BF1B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1400UF 450V SCREW
Data sheet
550C142T450BF1B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance1400 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.23mm)
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)5.687" (144.45mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C