550C122T400ED2B
550C122T400ED2B
Part Number
550C122T400ED2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1200UF 400V SCREW
Data sheet
550C122T400ED2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance1200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.750" (19.05mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.750" Dia (44.45mm)
    Height - Seated (Max)4.687" (119.05mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C