550C122T250BB2B
550C122T250BB2B
Part Number
550C122T250BB2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1200UF 250V SCREW
Data sheet
550C122T250BB2B.pdf
Series
550C
    Specifications
    Series550C
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance1200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.23mm)
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)3.187" (80.95mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C