550C112T400AF2B
550C112T400AF2B
Part Number
550C112T400AF2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1100UF 400V SCREW
Data sheet
550C112T400AF2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance1100 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.500" (12.70mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
    Height - Seated (Max)5.687" (144.45mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C