550C103M250DF2DS
550C103M250DF2DS
Part Number
550C103M250DF2DS
Manufacturer
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 250V SCREW
Data sheet
550C103M250DF2DS.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance10000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.687" (144.45mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C