550C102M500BD5M
550C102M500BD5M
Part Number
550C102M500BD5M
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 500V SCREW
Data sheet
550C102M500BD5M.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
550C
    Specifications
    Series550C
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.23mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)4.687" (119.05mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C