550921T400EC2B
550921T400EC2B
Part Number
550921T400EC2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 920UF 400V SCREW
Data sheet
550921T400EC2B.pdf
Series
550
    Specifications
    Series550
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance920 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.750" (19.05mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.750" Dia (44.45mm)
    Height - Seated (Max)4.187" (106.35mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C