550263M055BF2B
550263M055BF2B
Part Number
550263M055BF2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 26000UF 20% 55V SCREW
Data sheet
550263M055BF2B.pdf
Series
550
    Specifications
    Series550
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance26000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.23mm)
    Voltage - Rated55 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.024" Dia (51.41mm)
    Height - Seated (Max)5.717" (145.21mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C