550222T400DF2B
550222T400DF2B
Part Number
550222T400DF2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 400V SCREW
Data sheet
550222T400DF2B.pdf
Series
550
    Specifications
    Series550
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension3.024" Dia (76.81mm)
    Height - Seated (Max)5.717" (145.21mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C