550183M100BD2B
550183M100BD2B
Part Number
550183M100BD2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 100V SCREW
Data sheet
550183M100BD2B.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
550
    Specifications
    Series550
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance18000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.23mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.024" Dia (51.41mm)
    Height - Seated (Max)4.717" (119.81mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C