550162T350BC2B
550162T350BC2B
Part Number
550162T350BC2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1600UF 350V SCREW
Data sheet
550162T350BC2B.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
550
    Specifications
    Series550
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance1600 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.23mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.024" Dia (51.41mm)
    Height - Seated (Max)1.217" (30.91mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency9 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)71.2mOhm @ 120Hz