550152M200BC2B
550152M200BC2B
Part Number
550152M200BC2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SCREW
Data sheet
550152M200BC2B.pdf
Series
550
    Specifications
    Series550
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1500 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.23mm)
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.024" Dia (51.41mm)
    Height - Seated (Max)1.217" (30.91mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C