520C602T200BE2B
520C602T200BE2B
Part Number
520C602T200BE2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6000UF 200V SCREW
Data sheet
520C602T200BE2B.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
520C
    Specifications
    Series520C
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance6000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.23mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#8000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)5.187" (131.75mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C