520C302T350BF2B
520C302T350BF2B
Part Number
520C302T350BF2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3000UF 350V SCREW
Data sheet
520C302T350BF2B.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
520C
    Specifications
    Series520C
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance3000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.23mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#8000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)5.687" (144.45mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C