520C272M420CC2FS
520C272M420CC2FS
Part Number
520C272M420CC2FS
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 420V SCREW
Data sheet
520C272M420CC2FS.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
520C
    Specifications
    Series520C
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.125" (28.58mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated420 V
    Lifetime @ Temp#8000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)4.187" (106.35mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C