50LSQ56000MEFC51X98 50LSQ56000MEFC51X98
50LSQ56000MEFC51X98
Part Number
50LSQ56000MEFC51X98
Manufacturer
Description
CAP ALUM 56000UF 20% 50V SCREW
Data sheet
50LSQ56000MEFC51X98.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
LSQ
    Specifications
    SeriesLSQ
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance56000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.858" (21.80mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
    Height - Seated (Max)3.976" (101.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency9.8 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency10.584 A @ 10 kHz