50LSQ220000MCPC77X161
50LSQ220000MCPC77X161
Part Number
50LSQ220000MCPC77X161
Manufacturer
Description
CAP ALUM 220000UF 20% 50V SCREW
Data sheet
50LSQ220000MCPC77X161.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
LSQ
    Specifications
    SeriesLSQ
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance220000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.031" Dia (77.00mm)
    Height - Seated (Max)6.457" (164.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C