50LSQ100000MEFC64X119
50LSQ100000MEFC64X119
Part Number
50LSQ100000MEFC64X119
Manufacturer
Description
CAP ALUM 100000UF 20% 50V SCREW
Data sheet
50LSQ100000MEFC64X119.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
LSQ
    Specifications
    SeriesLSQ
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance100000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.110" (28.20mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.520" Dia (64.00mm)
    Height - Seated (Max)4.803" (122.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency14.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency15.336 A @ 10 kHz