500R682U100BB2B
500R682U100BB2B
Part Number
500R682U100BB2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6800UF 100V SCREW
Data sheet
500R682U100BB2B.pdf
Series
500R
    Specifications
    Series500R
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.23mm)
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)3.187" (80.95mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C