500R392T350DC2B
500R392T350DC2B
Part Number
500R392T350DC2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3900UF 350V SCREW
Data sheet
500R392T350DC2B.pdf
Series
500R
    Specifications
    Series500R
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance3900 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)4.187" (106.35mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C