500LSU2200MNB64X119 500LSU2200MNB64X119
500LSU2200MNB64X119
Part Number
500LSU2200MNB64X119
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 500V SCREW
Data sheet
500LSU2200MNB64X119.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusLast Time Buy
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.110" (28.20mm)
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.520" Dia (64.00mm)
    Height - Seated (Max)4.803" (122.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency8.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency11.05 A @ 10 kHz