500LSU1500M51X118
500LSU1500M51X118
Part Number
500LSU1500M51X118
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 500V SCREW
Data sheet
500LSU1500M51X118.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1500 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.858" (21.80mm)
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
    Height - Seated (Max)4.764" (121.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency6.3 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency8.19 A @ 10 kHz