500LSU1200MEFC51X98
500LSU1200MEFC51X98
Part Number
500LSU1200MEFC51X98
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 500V SCREW
Data sheet
500LSU1200MEFC51X98.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
LSU
    Specifications
    SeriesLSU
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.858" (21.80mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
    Height - Seated (Max)3.976" (101.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency5.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency7.28 A @ 10 kHz