500C981T450AF2B
500C981T450AF2B
Part Number
500C981T450AF2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 980UF 450V SCREW
Data sheet
500C981T450AF2B.pdf
Series
500C
    Specifications
    Series500C
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance980 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.500" (12.70mm)
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
    Height - Seated (Max)5.687" (144.45mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 95°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency4.8 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)114mOhm @ 120Hz