500C653U063DJ2B
500C653U063DJ2B
Part Number
500C653U063DJ2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 65000UF 63V SCREW
Data sheet
500C653U063DJ2B.pdf
Series
500C
    Specifications
    Series500C
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance65000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)3.687" (93.65mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 95°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency20 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)12.1mOhm @ 120Hz