500C483U050CB2B
500C483U050CB2B
Part Number
500C483U050CB2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 48000UF 50V SCREW
Data sheet
500C483U050CB2B.pdf
Series
500C
    Specifications
    Series500C
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance48000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.125" (28.58mm)
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)3.187" (80.95mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 95°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency17.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)12mOhm @ 120Hz