500C273U063EC2B
500C273U063EC2B
Part Number
500C273U063EC2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 27000UF 63V SCREW
Data sheet
500C273U063EC2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance27000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.750" (19.05mm)
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.750" Dia (44.45mm)
    Height - Seated (Max)4.187" (106.35mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 95°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency14 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)14.2mOhm @ 120Hz