500C203T050BC2B 500C203T050BC2B
500C203T050BC2B
Part Number
500C203T050BC2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 20000UF 50V SCREW
Data sheet
500C203T050BC2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance20000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.874" (22.20mm)
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 95°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 95°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)16mOhm