500C202T450CJ2D
500C202T450CJ2D
Part Number
500C202T450CJ2D
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2000UF 450V SCREW
Data sheet
500C202T450CJ2D.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance2000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.125" (28.58mm)
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)3.687" (93.65mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 95°C