500C202M450CD2D
500C202M450CD2D
Part Number
500C202M450CD2D
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2000UF 20% 450V SCREW
Data sheet
500C202M450CD2D.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
500C
    Specifications
    Series500C
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.125" (28.58mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)4.687" (119.05mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 95°C