500C193T160CF2B
500C193T160CF2B
Part Number
500C193T160CF2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 19000UF 160V SCREW
Data sheet
500C193T160CF2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance19000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.125" (28.58mm)
    Voltage - Rated160 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)5.687" (144.45mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 95°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency23.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)9.6mOhm @ 120Hz