500C174M035CF2G
500C174M035CF2G
Part Number
500C174M035CF2G
Manufacturer
Description
CAP ALUM 170000UF 20% 35V SCREW
Data sheet
500C174M035CF2G.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance170000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.125" (28.58mm)
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)5.687" (144.45mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 95°C