500C153M250DP2E
500C153M250DP2E
Part Number
500C153M250DP2E
Manufacturer
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 250V SCREW
Data sheet
500C153M250DP2E.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance15000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.937" (150.80mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 95°C