500C133U100BJ2B
500C133U100BJ2B
Part Number
500C133U100BJ2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 13000UF 100V SCREW
Data sheet
500C133U100BJ2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance13000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.23mm)
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)3.687" (93.65mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 95°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)22.3mOhm @ 120Hz