500C102T450BJ2B 500C102T450BJ2B
500C102T450BJ2B
Part Number
500C102T450BJ2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1000UF 450V SCREW
Data sheet
500C102T450BJ2B.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
500C
    Specifications
    Series500C
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance1000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.874" (22.20mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 95°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 95°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)141mOhm