500252T350DF2B
500252T350DF2B
Part Number
500252T350DF2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2500UF 350V SCREW
Data sheet
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
500
    Specifications
    Series500
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance2500 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 95°C
    Size / Dimension-
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 95°C