450LSU8200MNB90X191 450LSU8200MNB90X191
450LSU8200MNB90X191
Part Number
450LSU8200MNB90X191
Manufacturer
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW
Data sheet
450LSU8200MNB90X191.pdf
Series
LSU
    Specifications
    SeriesLSU
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance8200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.236" (31.40mm)
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
    Height - Seated (Max)7.638" (194.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency25.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency35.14 A @ 10 kHz